У медичній статистиці окрему групу складають «діти, що часто хворіють». В цю групу входять діти, що хворіють респіраторними захворюваннями частіше 4 разів на рік 1.  Діти, що часто хворіють, просто не можуть відвідувати дитячий садочок регулярно та пропускають багато днів навчання в школі. Підвищена схильність дитини до респіраторно-вірусних інфекцій традиційно пов’язується зі слабкістю імунної системи.  Імунітет, як відомо, майже на 70% залежить від стану мікрофлори кишечника 2, тому стан кишечника – це перше, на що треба звернути увагу мамі дитини, що часто хворіє.

Особливості імунітету дитини

Організм людини є дуже складним механізмом, і негаразди в одній його системі обов’язково ведуть до збою в іншій. Так, дисбаланс мікрофлори кишечника часто призводить до більш серйозних наслідків: порушень роботи кишечника, зниження імунітету, схильності до простудних захворювань, вірусних інфекцій, можливої появи алергічних реакцій (навіть до астми), дерматити, діатез. При порушенні мікрофлори кишечника страждає імунна система, порушується процес всмоктування вітамінів, збільшується кількість токсинів в організмі. На цьому фоні будь-яка інфекція має значно більше шансів проникнути до дитячого організму та розвити там бурхливу діяльність. Крім того, слід враховувати загальну незрілість імунної системи дитини. Відомо, що формування імунної системи дитини відбувається до 6 років. При цьому перші 2 роки імунітет дитини напряму залежить від імунітету його мами, лише після цього віку в дитини починає формуватися власний імунітет.  Саме тому у віці до 6 років дуже важливо забезпечити організму дитини надійний захист, посилюючи його імунітет. Головні помічники в цьому – корисні бактерії, що забезпечують правильну мікрофлору кишечника 2.

Мікрофлора кишечника та імунітет

Коли дитина народжується, її кишечник починають заселяти корисні бактерії. Першими з’являються  біфідобактерії. Саме вони відіграють найважливішу роль в захисті дитячого організму в перший рік життя, а також в роботі всієї травної системи дитини. Потім з’являються лактобактерії, які разом з біфідобактеріями, формують нормальну мікрофлору кишечника дитини. Вченими доведено, що лакто- та біфідобактерії здатні значно підвищувати імунітет дитини, здатність його організму чинити опір інфекціям та патогенним бактеріям. Дослідження вчених показали, що діти, в кишечнику яких достатня кількість корисних бактерій, значно менше хворіють в сезон простудних захворювань, а, якщо все ж таки хворіють, то одужують значно швидше 3. У випадку, якщо дитина часто хворіє, необхідно звернути особливу увагу на стан мікрофлори кишечника: скоректувати дієту дитини (менше солодощів, більше овочів та фруктів),  а також курс пробіотиків для відновлення мікрофлори кишечника: 

  • Ацидолак Бебі (Bifidobacterium BB-12) – для дітей грудного віку від 1 місяця; 
  • Ацидолак (Lactobacillus rhamnosus GG) – для дітей від 1 року;
  • Ацидолак Юніор (Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus) – для дітей від 3 років.

 

 

1. Єршова І.Б,, Діти, що часто хворіють, журнал "Дитячий лікар", №1, 2009
2. Інтегративна гастроентерологія, Джерард Е. Мюллін, д.м.н., Оксфорд Пресс, 2011 р., стор. 459
3. Трейсі Дж. Сміт, Британський журнал харчування, Університет медицини та стоматології, Нью Джерсі, 2012