Попередити неприємність завжди краще, аніж потім героїчно з нею боротися. Раціональне харчування, адекватні фізичні навантаження, дотримання режиму дня та правил особистої гігієни відіграють дуже важливу роль в профілактиці як застудних захворювань, так і розладів шлунково-кишкового тракту. Крім того є ще один фактор, що тісно пов’язаний з профілактикою обох груп захворювань, - нормальна мікрофлора кишечника.

В нормі кишечник здорової дитини заселений в основному біфідо- і лактобактеріями. Проте, згідно з даними сучасних наукових досліджень, більша частина дітей вже з раннього дитинства за різних причин має дисбіоз 1-2 ступеня без клінічних проявів 1. Це означає, що незважаючи на видимість благополуччя, мікрофлора кишечника вже порушена. Паралельно з ростом патогенних бактерій знижується кількість біфідо- і лактобактерій, вони вже не можуть виконувати свої функції, яких, слід зазначити, немало.

ФУНКЦІЇ БІФІДОБАКТЕРІЙ

Біфідобактерії першими заселяють кишечник новонародженої дитини. У здорового немовляти на грудному вигодовуванні вони складають основну частину всієї мікрофлори кишечника (більше, ніж 95% всієї мікрофлори кишечника) 3. Саме ці бактерії є фізіологічними для дітей грудного віку, тобто є тими, що притаманні нормальній мікрофлорі кишечника дитини від початку її життя 3.

Біфідобактерії виконують наступні функції:

  • Захисна. Приймають участь у створенні захисного бар’єру на слизовій оболонці кишечника, який перешкоджає проникненню патогенних бактерій.
  • Травна. Приймають участь у травленні, сприяють всмоктуванню корисних речовин з їжі.
  • Синтезуюча. За допомоги біфідобактерій організм синтезує багато необхідних для життєдіяльності речовин. До їх числа входять білки, амінокислоти, вітаміни групи В(В1, В2, В3, В6) і вітамін К.
  • Активізуюча. Біфідобактерії запускають процес всмоктування вітаміну Д, кальцію та заліза.
  • Імунна. Впливають на імунітет на всіх рівнях. Під впливом біфідобактерій стимулюється діяльність імунних клітин і збільшується синтез інтерферону (того самого білка, що бореться з вірусами).
  • Протиалергійна. Запобігають виникненню алергійних реакцій, нейтралізуючи дію різних алергенів та посилюючи імунітет.
  • Антитоксична. Сприяють виведенню токсинів з організму.

Саме завдяки важливим для людського організму функцій біфідобактерій, а також й їх фізіологічності (тобто їх наявності в нормі в кишечнику здорової людини), в дієтичній добавці Ацидолак Бебі використовуються  бактерії штаму Bifidobacterium BB12 (4 млрд корисних біфідобактерій).

Ацидолак Бебі – це сучасний синбіотик, який гармонійно поєднує біфідобактерії, а також й пребіотики - клітковину, що необхідна для росту та розвитку корисної мікрофлори в кишечнику людини. 

Ацидолак Бебі рекомендовано вживати дітям з 1 місяця життя при порущенні мікрофлори кишечникв, стані дисбактеріоза (тобто переважанні патогенної флори над корисною мікрофлорою), при антибиотикотерапії, а також для укріплення імунітету дитини. Ацидолак Бебі також буде ефективним при функціональних коліках у дітей (тобто викликаних незрілістю травного тракту). 

ФУНКЦІЇ ЛАКТОБАКТЕРІЙ

Лактобактерії мешкають практично всюди: від слизової рота до товстого кишечника. Вони заселяють організм немовляти дещо пізніше, але це не зменшує важливість їх функцій:

  • Захисна. Лактобактерії виробляють молочну кислоту та перекис водню, які подавляють життєдіяльність патогенних бактерій, у тому числі тих, що являються причиною гострих кишкових інфекцій, які так небезпечні для немовлят
  • Імуномодулююча. Заселяючи слизову оболонку кишечника, лактобактерії стимулюють роботу лімфоїдних тканин, посилюючи імунітет у всьому організмі 
  • Протипухлинна. Лактобактерії здатні пригнічувати ріст пухлинних клітин, тим самим захищаючи організм.

Серед усіх відомих штамів лактобактерій особливо виділяється Lactobacillus GG. Після виділення з організму повністю здорової людини Lactobacillus GG пройшла велику кількість клінічних випробувань, які підтвердили її ефективність та безпечність. Сьогодні Lactobacillus GG є найбільш вивченим штамом лактобактерій і має найбільшу доказову базу. 

Lactobacillus GG у кількості 4 млрд бактерій міститься в синбіотику Ацидолак. Доповнений фруктоолігосахаридами в якості пребіотика, Ацидолак успішно поповнює дефіцит лактобактерій в організмі та допомагає підтримувати мікрофлору кишечника в нормі.

Враховуючи ту кількість функцій, яку виконують корисні бактерії, дисбаланс мікрофлори може призвести до серйозних порушень у всьому організмі. Профілактика дисбактеріозу за допомогою пробіотичних препаратів дає можливість істотно знизити ризик виникнення проблем з травною системою та підвищити здатність організму чинити опір інфекціям.

Виноски:
1. Професор Квашніна Л.В., Головний педіатр Києва, журнал "Современная педиатрия", №1 (57) 2014, с. 113-121
2. Йошиока Г., Фуджита К., Саката Г., Муроно К., Ізекі К., Розвиток нормальної мікрофлори кишечника та її значення для дітей грудного віку та старших, 10(1), 11-17, 1991, 1991 р.
3. Дж. Ройтер, Лакто- та біфідофлора в кишечнику людини: склад та значення, Актуальні питання кишкової мікробіоти, 2001, 2, 43–53