Коли маленька дитина плаче, буває важко виявити причину. За визначенням Всесвітньої Організації Здоров’я, раптові та виражені приступи плачу та неспокою протягом 3-х та більше годин на добу не менш, ніж 3 рази на тиждень означають, що в дитини коліки. 

ПРИЧИНИ КОЛІК

З проблемою колік стикаються практично всі батьки. За статистикою коліки трапляються у 30-70 % дітей першого року життя 1. В 95 % випадків колікі пов’язані з тим, що шлунково-кишковий тракт дитини ще не сформований до кінця, ферментів для розщеплення їжі та корисних бактерій, що приймають участь у травленні, не достатньо 1.  

Причин колік може бути досить багато 1

  • Незрілість травного тракту. 
  • Дисбактеріоз (дослідження демонструють, що, наприклад, вимушений прийом антибіотиків матір’ю під час вагітності впливає на частоту проявлення колік у дітей). 
  • Закидання кислоти шлунку у стравохід. 
  • Підвищена фізіологічна та психологічна чутливість. Деякі діти більш за інших чутливі до оточуючого середовища. Коліки можуть трапитись від того, що дитині стало холодно або занадто жарко, вона хоче їсти або просто матусі немає поряд. 
  • Ковтання повітря під час годування. Таке трапляється, якщо дитину неправильно прикладати до грудей. При правильному смоктанні дитина повинна забирати не лише сосок, а й частину ареоли. 
  • Непереносимість лактози, що міститься у грудному молоці. Зустрічається достатньо рідко, приблизно у 10 % немовлят. 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ДИТИНИ КОЛІКИ 

Першим чином потрібно спробувати полегшити відходження газів та попередити появу нових. Добре допомагає гімнастика та масаж животика, а також препарати від колік у дітей (наприклад, препарати симетикону). Це допоможе зняти симптоми та спокійно перейти до лікування безпосередньо причин колік. 

Найбільш поширеними причинами колік можна назвати незрілість травного тракту та дисбактеріоз (пов'язаний перш за все з тим, що корисні бактерії ще не заселили кишечник дитини в достатній кількості). В зв’язку з цим перспективним вважається застосування пробіотиків для нормалізації мікрофлори кишечника у немовлят, зокрема синбіотика Ацидолак Бебі. Видомо, що в кишечнику здорової новонародженої дитини більше, ніж 95 % мікрофлори складають біфідобактерії 2. Заселяючи кишечник дитини одразу ж після народження, біфідобактерії сприяють травленню, створюють захисний бар’єр в кишечнику, знижують ризик алергічних реакцій, підвищують імунітет та допомагають виводити токсини. Ацидолак Бебі містить добре вивчений штам Bifidobacterium BB-12, який багаторазово пройшов клінічні випробування та має доведену позитивну дію на організм 2. Вміст 1 саше (рекомендована добова доза) можна легко розчинити у грудному молоці чи адаптованій суміші. Відновлюючи мікрофлору кишечника, пробіотики таким чином допомагають усунути функціональні коліки (найбільш поширені, не пов’язані із запаленням, інфекцією чи іншими змінами в організмі). 

Пробіотик + пребіотик

Впоратись з емоційними причинами колік допоможе тактильний контакт з матір’ю та заспокійливі  звуки.  Якщо малюк відчуватиме мамину любов та тепло, нелегкий період колік пройде значно легше як для малюка, так й для батьків. 

 

1. Кишкові коліки у немовлят: лікувати чи не лікувати, І.Н. Захарова, Г.В. Яцик та співавтори, РМАПО, Москва, 2011
2. Значення біфідобактерій для здорового кишечника людини, Ішібаші Н., Яешима Т., Хаясава Г., Наукова лабораторія з харчування, Японія, 1997