У групі дітей, що часто хворіють, (на жаль, досить численній) значну частину складають діти, що мають хронічний тонзиліт 1. За статистикою – це практично кожна друга дитина. У цілому по Україні поширеність хронічного тонзиліту серед всіх дітей у віці 3 років складає 2-3  %, 5-6 років – 6-7  %, а до 12 років сягає 12  % 1. Небезпека хронічного тонзиліту полягає не лише у постійному запальному процесі у ротовій порожнині, а і в ускладненнях, які можуть виникнуть з боку інших органів та систем.

Хронічний тонзиліт пов’язують з тим, що імунна системи дитини ще формується, особливо це стосується лімфоїдного апарату (відомо, що імунітет дитини формується приблизно до 6 років, тому до цього віку діти хворіють частіше).  Мигдалини є повноцінним імунним органом, який відповідає за формування захисного бар’єру слизової оболонки дихальних шляхів і за адекватність імунної відповіді організму. Іншими словами – мигдалини одними з перших стикаються з усім, що ми їмо, п’ємо чи вдихаємо, і у випадку виявлення чужорідних елементів запускають імунну відповідь, тобто нейтралізують дію патогенних мікроорганізмів. При тонзиліті запальний процес в мигдалинах викликає цілий ланцюг реакцій: від розмноження патогенної мікрофлори у ротовій порожнині (стрептококові бактерії) до зниження імунітету в цілому.

У питанні побудови імунітету дитини біфідо- та лактобактерії, що складають нормальну мікрофлору кишечника, відіграють далеко не останню роль, а саме вони:

  • Стимулюють захисну відповідь організму на збудники та забезпечують виробництво антитіл для захисту організму;
  • Збільшують виробництво інтерферону, що забезпечує захист від вірусів;
  • Стимулюють роботу лімфоїдної тканини, що є важливим елементом системи захисту організму;
  • Є основним компонентом захисного бар’єру кишечника, що нейтралізує дію збудників інфекцій (тобто, чим більше біфідо- та актобактерій в кишечнику, тим краще захищений організм від інфекцій та вірусів);
  • Приймають участь у синтезі та засвоюванні вітамінів, амінокислот та інших корисних речовин;
  • Створюють несприятливі умови для розмноження патогенних мікроорганізмів.

ДОСЛІДЖЕННЯ З ВИКОРИСТАННЯМ АЦИДОЛАК ЮНІОР

Дослідження, проведені з використанням синбіотика Ацидолак Юніор, підтверджують ефективність використання Ацидолак Юніор, що містить два пробіотичних штами молочних бактерій Lactobacillus acidophilus та Bifidobacterium lactis та пребіотик – фруктоолігосахариди 3.

У дослідженні приймало участь 123 дитини підліткового віку з діагнозами «хронічний тонзиліт без ушкодження серцево-судинної системи» та «хронічний тонзиліт зі вторинною кардіопатією». Учасники були поділені на 4 групи, дві з яких отримували стандартне лікування, що приписане МОЗ України, а дві – додатково отримували Ацидолак Юніор згідно з інструкцією – по 1 таблетці два рази на добу. В якості контрольної групи виступали 39 дітей відповідного віку.

Результати аналізів всіх груп у перші дні після госпіталізації продемонстрували зниження кількості біфідо- та лактобактерій, а також ріст дріжджоподібних грибів та іншої умовно-патогенної флори. Зміни мікрофлори були більш значними у пацієнтів з кардіопатією.

Введення до терапії препарату Ацидолак Юніор продемонструвало суттєве покращення стану мікрофлори кишечника в обох групах. У групі без серцевої патології у порівнянні з початком лікування кількість біфідобактерій збільшилась на 27  %, лактобактерій – на 17  %, кількість умовно-патогенної флори зменшилась на 55  %, а грибів роду Candida – знизилась на 54  %. У цілому всі показники наблизились до показників практично здорових дітей. В той же час у групі, що приймала лише стандартну терапію, мікрофлора кишечника не зазнала позитивних змін.

У групі дітей із захворюваннями серця на фоні хронічного тонзиліту картина виглядала наступним чином: кількість біфідобактерій зросла на 44  %, кількість лактобактерій збільшилась на 48  %, показники умовно-патогенної флори знизились на 55  %, а грибів роду Кандида стало менше на 31  %. Кількісні показники були все ж далеко від показників здорових дітей, але динаміка суттєва. Пацієнти з цієї ж групи, які не приймали Ацидолак Юніор, продемонстрували подальше зниження кількості біфідо- та лактобактерій, що говорить про те, що хвороби спричиняють порушення мікрофлори кишечника. В той самий час порушення мікрофлори призводить до зниження іммунітету. 

ВИСНОВКИ

  • У дітей, що хворіли на хронічний тонзиліт, спостерігалося зниження кількості біфідо- та лактобактерій та ріст умовно-патогенної флори, а також дріжджоподібних грибів і стафілококів. У групі з серцевою патологією на фоні хронічного тонзиліту зміни були більш вираженими.
  • У пацієнтів без кардіопатії використання синбіотика Ацидолак Юніор сприяло нормалізації мікрофлори кишечника. Показники кількості біфідо- і лактобактерій збільшувались, а кількість умовно-патогенної флори і грибів роду Candida зменшилась до значень практично здорових дітей. Спостерігалось також зниження кількості стафілококів.
  • У пацієнтів з вторинною кардіопатією при використанні синбіотика Ацидолак Юніор спостерігались аналогічні процеси поступової нормалізації мікрофлори кишечника.

Синбіотик Ацидолак Юніор доведено сприяє нормалізації мікрофлори кишечника, а значить – позитивно впливає на імунні процеси у дітей, що часто хворіють, зокрема, хронічним тонзилітом.

 

1. Журнал "Здоров'я України", А.Ю. Бредун, к.м.н., №18, жовтень 2007 р.
2. Інтегративна гастроентерологія, Джерард Е. Мюллін, д.м.н., Оксфорд Пресс, 2011 р., стор. 459
3. Журнал "Дитячий лікар", проф. Сміян О.І., Василишин Х.І., Бинда Т.П., №7 (36), 2014