Літо – це яскраве сонечко, свіжі фрукти та овочі, купання в водоймах… та ідеальні умови для розмноження хвороботворних бактерій в продуктах харчування. Скільки б ми не намагалися зберегти наших дітей від інфекцій, іноді важко помітити, що дитина схопила спілу ягоду з куща малини або полуницю з грядки. Імунітет дитини ще формується, тому діти страждають від отруєнь набагато частіше, ніж дорослі.  Часто брудні руки, вода з колодця, купання у водоймі або недостатньо ретельно вимиті овочі, фрукти та ягоди можуть викликати харчове отруєння або розлади шлунку у дітей, викликані різними бактеріями. 

Хто знаходиться в зоні ризику?

До інфекцій особливо схильні діти з порушеннями мікрофлори кишечника. Нераціональне харчування, вода низької якості, слабкий імунітет дитини, приймання антибіотиків і, як наслідок, виникнення дисбактеріозу, коли в кишечнику недостатньо корисних бактерій, що забезпечують імунітет. Всі ці фактори підвищують ризик виникнення отруєнь та сприяють виникненню інфекційних захворювань у дітей влітку. Також в зоні ризику знаходяться діти на штучному вигодовуванні – вони позбавлені материнського молока, яке забезпечує формування початкового імунітету дитини. Мікрофлора кишечника в таких дітей розвивається повільніше, ніж у дітей на грудному вигодовуванні. 

На що потрібно звернути увагу? 

Першими ознаками кишкової інфекції у дитини є вздуття живота, зниження апетиту або відмова їсти взагалі, нудота, блювота, різкий біль у животі, понос, також можливе підвищення температури тіла.  

Як можуть допомогти пробіотики? 

Сьогодні найбільш ефективним методом лікування інфекційних розладів шлунку у дітей, поносу (або діареї) є підвищення місцевого імунітету кишечника та зменшення патогенної флори завдяки корисним бактеріям. Використовуються пробіотики також й при захворюваннях дихальних шляхів як допоміжний засіб для прискорення одужання.   

Що таке пробіотики, пребіотики або синбіотики? 

Це препарати, які позитивно впливають на мікрофлору кишечника людини, сприяють заселенню кишечника корисними бактеріями. 

Препарати, що здатні покращити мікрофлору кишечника, поділяються на декілька типів: 

  • Пробіотики – це корисні бактерії, типові для мікрофлори кишечника здорової людини, які, заселяючи кишечник, нейтралізують та витісняють патогенні організми, укріплюють імунітет.  Так, корисні бактерії борються зі шкідливими мікроорганізмами, захищаючи організм людини від небажаних гостей. Використовуються переважно штами лакто- та біфідобактерій.   
  • Пребіотики – це компоненти їжі, що не перетравлюються та сприяють розвитку та розмноженню корисних бактерій – пробіотиків у кишечнику. До пребіотиків належать харчові волокна, клітковина та інші компоненти. Задача пребіотиків – створювати середовище для активного розмноження власної мікрофлори кишечника.
  • Синбіотики – це пробіотики та пребіотики, поєднані для максимальної ефективності в одному препараті. 

Що ж краще – пребіотики, пробіотики або синбіотики?

Для того, щоб виросла гарна квітка, її потрібно поливати та додавати певні корисні мікроелементи. Так само й з корисними бактеріями кишечника. За наявності поживного середовища вони розмножуються швидше та розвиваються краще.  Саме такий ефект мають синбіотики, тобто раціонально скомбіновані між собою компоненти корисного середовища (пребіотики), що підходять саме до лакто- та біфідобактерій пробіотика. Харчові волокна, клітковина пребіотика забезпечують сприятливі умови для корисних бактерій пробіотика, а також їх безпечне проходження через агресивне середовище верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. 

Синбіотики здатні покращити імунітет людини, підвищити здатність організму протистояти вірусам та інфекціям, зменшити кількість застудних захворювань у дітей та дорослих.   

Обираючи препарат синбіотика важливо звернути увагу на умови зберігання. Влітку, коли багато людей подорожують, важливо, щоб препарат не потребував особливих умов зберігання (наприклад, зберігання лише в холодильнику). В усіх препаратах Ацидолак бактерії висушені й починають розвиватися лише, коли потрапляють в кишечник людини. Саме така ліофілізована форма бактерій дозволяє зберігати препарати Ацидолак за кімнатної температури (до 25 градусів без потрапляння прямих сонячних променів).  

Яка кількість бактерій має бути в препараті? 

За дослідженнями вчених, чим більшу кількість бактерій має препарат, тим ефективніша його дія. Найкращий ефект у лікуванні інфекційної діареї (або просто поносу у дітей) та отруєнь були досягнені за добової дози від 5 до 20 млрд бактерій (в залежності від віку пацієнтів).  

Які бактерії краще використовувати?

У різному віці в кишечнику дитини та дорослої людини переважають різні штами корисних бактерій. Саме з цієї причини штами бактерій в синбіотику краще обирати в залежності від віку. Обирати потрібно ті препарати, до складу яких входять бактерії, характерні для мікрофлори кишечника людини. 

Для дітей до 1 року: 

Мікрофлора кишечника дитини формується з моменту народження. В грудному віці переважають бактерії виду Bifidobacterium, в тому числі штаму Bifidobacterium BB-12 (інша назва - Bifidobacterium animalis subsp. lactis Bb-12).  Саме ці корисні бактерії можуть забезпечити захист дитини від народження до 1 року життя. 

Кількість бактерій, що має бути в препараті – не менше 1-2 млрд бактерій. Звичайно, чим менше бактерій в препараті, тим менше разів на день його потрібно давати дитині. У випадку таких маленьких дітей це дуже зручно. 

Добова потреба при інфекціях у дитини до 1 року – 4 млрд бактерій 2

Прикладом синбіотика, що повністю відповідає сучасним вимогам до пробіотиків для дітей до 1 року життя згідно з Всесвітньою організацією здоров’я, є Ацидолак БЕБІ. Цей синбіотик має 4 млрд бактерій Bifidobacterium BB-12 та зберігається при кімнатній температурі. 

Ацидолак БЕБІ – це порошок без смаку та запаху, який достатньо лише розчинити у воді, грудному молоці або у суміші для годування та дати дитині випити. Один прийом Ацидолак БЕБІ може забезпечити вашу дитину добовою дозою корисних бактерій, що необхідні для боротьби з інфекціями.  

Як захистити дитину від кишкових інфекцій

Для дітей від 1 року життя та дорослих: 

Найбільш вивченим та безпечним штамом корисних мікроорганізмів є Lactobacillus rhamnosus GG (або L. rhamnosus GG) 1

L. rhamnosus GG - максимально фізіологічна бактерія для людини, є частиною нормальної мікрофлори кишечника. Саме через це препарати з використанням цієї бактерії мають добру ефективність в лікуванні інфекційної діареї (поносу). Ця бактерія в нормі присутня в кишечнику людини. Саме цьому препарати з використанням лактобактерії Lactobacillus rhamnosus GG за дослідженнями мають максимальний ефект. Чим більше бактерій LGG містить препарат, тим ефективніше його дія.   

Дієтична добавка для дітей від 1 року «Ацидолак» містить лише 1 штам бактерій  - Lactobacillus rhamnosus GG, що є найбільш вивченими та абсолютно безпечними.  Їх ефективність клінічно доведена та підтверджена документально численними дослідженнями. Препарат не має побічної дії та може використовуватися для дорослих. 

 

1. Марійке Е. Сегерс, Сара Лебир, Інформація з 11 міжнародного симпозіуму по бактеріях молочної кислоти, Голандія, 2014
2. Згідно з Інструкцією до препарату Ацидолак Бебі