БАКТЕРІЇ ТА ІМУНІТЕТ

Відомо, що дитина народжується зі стерильним кишечником, але вже з перших хвилин появи на світ кишечник дитини починають заселяти корисні бактерії (перші корисні бактерії дитина отримує від матері під час проходження через родові шляхи, а потім при грудному вигодовуванні).  Корисні бактерії в кишечнику виконують багато важливих функцій, в тому числі відповідають за імунітет.  Відомо, що імунітет приблизно на 70 % залежить від стану мікрофлори кишечника.  Саме тому лікарі так рекомендують грудне вигодовування - адже з молоком мами діти отримують свій перший захист, включаючи й корисні біфідобактерії.  

Біфідобактерії першими заселяють кишечник дитини.  Мікрофлора кишечника здорової новонародженої дитини на 98 % складається з біфідобактерій. 

Саме від біфідобактерій залежать: 

 • Формування імунітету дитини.
 • Процес  травлення.
 • Всмоктування вітамінів та інших корисних компонентів з їжі.
 • Боротьба з патогенними мікроорганізмами та захист організму.

Пізніше з’являються лактобактерії (приблизно з 1 року), які виконують не менш важливі функції:

 • Приймають участь в процесі нейтралізації шкідливих речовин в організмі.
 • Регулюють рівень кислотності.
 • Посилюють імунітет, а саме здатність протистояти ротавірусам («кишковому грипу»).
 • Перешкоджають заселенню кишечника патогенними мікроорганізмами.
 • Попереджають появу алергічних реакцій та зменшують їх прояви.

Біфідо- та лактобактерії є основними корисними «мешканцями» кишечника, але, звичайно ж, далеко не єдиними. При недостачі корисних бактерій їх місце займають патогенні, від чого страждає місцевий імунітет, травна система та організм в цілому.  Дисбаланс в мікрофлорі кишечника ослаблює імунну систему та робить дитину більш схильною до застудних та вірусних захворювань.

ПРОБіОТИКИ ЯК ЗАСІБ ДЛЯ ПОСИЛЕННЯ ІМУНІТЕТУ

За визначенням Всесвітньої Організації Здоров'я пробіотики - це живі бактерії, що позитивно впливають на здоров'я людини. Прикладом пробіотиків є корисні біфідо- та лактобактерії.

Безперечно, не можна сказати, що всі штами бактерій мають однакову дію – дія в них різна. Також відомо, що в різному віці людині підходять краще різні штами (наприклад,  діткам грудного віку краще підходять біфідобактерії – вони фізіологічно мають з’являтися в кишечнику дитини першими).  Саме через це дуже важливо правильно підібрати штам бактерій, що відповідає віку дитини.  

Здатність пробіотиків позитивно впливати на імунітет підтверджена клінічними дослідженнями, але треба зауважити, що зовсім не всі штами мають таку властивість. 

До штамів, які можуть позитивно впливати на імунітет, належать корисні бактерії дієтичних добавок Ацидолак: 

 • Bifidobacterium BB-12 (входить до складу Ацидолак Бебі для дітей від 1 місяця).
 • Lactobacillus rhamnosus (міститься в дієтичній добавці Ацидолак для дітей від 1 року, що також підходить й для дорослих)
 • Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus (входять до складу Ацидолак Юніор для дітей від 3 років).

Відомо, що імунітет дитини формується до 6 років, тому в саме цей період життя діти частіше хворіють.  Для підтримки імунітету в цьому віці пробіотики рекомендовано використовувати не менше, ніж 2 рази на рік по 1 курсу (10 днів).  

Для часто хворіючих дітей (якщо діти хворіють більше, ніж 4 рази на рік), а також для дітей грудного віку на штучному вигодовуванні, тривалість та частоту прийому можна збільшувати, попередньо проконсультувавшись з лікарем.